Optiķis, optometrists vai oftalmologs – pie kā veikt vizīti?

Acu ārsts vienmēr ir jāizraugās diezgan pārdomāti. Mēs visi uzticam šim speciālistam būtisku lietu – mūsu redzi. Tieši drošs profesionālis spēj palīdzēt saglabāt mūsu dzīves kvalitāti ilgus gadus. Mūsu valstī jau ir ļoti daudz profesionālu acu ārstu, bet kā tad viņus atrast? Mūsdienās daudzi cilvēki uzsāk savus meklējumus internetā, tā kā tur ir kā atsauksmes tieši par okulistu, gan iespējams uziet profesionāli netālu no savas mājas. Taču vispirms jau vajadzīgs saprast, kāda ir kvalifikācija, tā kā acu ārsts ir vispārīgs termins. Šeit jau ir 3 specialitātes – oftalmologs, kā arī optometrists un optiķis. Ar ko tad tie atšķiras savā starpā, mēģināsim izprast tālāk rakstā.

Ar ko atšķiras savā starpā redzes ārstu kvalifikācijas?

Redzes pārbaude – kas šo pakalpojumu varētu izdarīt profesionāli? Senāk mēs visi devāmies konkrēti pie okulista, bet patlaban šī kvalifikācija ir sadalīta, uzradās profesijas – oftalmologs un arī optometrists. Ko viņi dara un ar ko gan atšķiras, nav īsti skaidrs. Oftalmologs acu ārsts, kas dara gandrīz visu, kas saistīts ar redzi. Īpaša specialitāte ir vēl oftalmologs-ķirurgs: minētais ārsts pilda redzes koriģējošās operācijas. Oftalmologs var veikt redzes pārbaudi un diagnostiku, nozīmēt ārstēšanas procesu, tostarp pēc operācijas, ārsts palīdz ārstēt sistēmiskas slimības, kuras veicina sarežģījumus acīm (piem., diabēts, artrīts). Bet, optometrists sniedz pamata redzes aprūpi. Arī tā pienākumos tiek iekļauta acu pārbaude un slimību atrašana, viņš neārstē, bet drīkst nozīmēt brilles vai lēcas acīm, veikt izmeklējumus, var sniegt neatliekamo palīdzību. Taču ja pārbaudes laikā optometrists konstatē nopietnas problēmas iezīmes, tas nosūtīs pacientu tieši pie acu ārsta – oftalmologa, lai noteiktu īsto ārstēšanas gaitu. Taču vēl kāds diezgan svarīgs profesionālis arī ir optiķis, cilvēks, kurš atrod pareizās lēcas brillēm, apskatot un tad interpretējot ārsta nozīmēto recepti. Viņš ne vien izgatavo, bet arī pēc nepieciešamības veic briļļu remontu.

Ko darīt, kad nepieciešams izvēlēties acu ārstu galvaspilsētā vai citviet Latvijas teritorijā?

Pirms skatīt acu speciālistu, Jums ir jāsaprot – kas tieši Jums ir vajadzīgs vai tas būtu oftalmologs, vai jau optometrists. Kā tieši tas bija augstāk minēts, šī speciālista darbs tomēr ir redzes pārbaude, savukārt oftalmologa jau ārstēšana. Tādēļ, ka šie speciālisti tad ir medicīniskās personas, viņiem jāparādās ārstu reģistrā. Protams ir ērti, kad ir iespēja digitāli pierakstīties, ja Jums nepieciešama acu pārbaude, nekā ilgi gaidīt un gaidīt, zvanot pa telefonu. Uzreiz izlasiet atsauksmes, ja šādas jau ir par izvēlēto speciālistu. Tagad optometrists ir pat pieejams optikas salonos, kuros iespējams pie reizes uzreiz izvēlēties arī brilles.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *